Neodym - najbežnejšie používaný magnet zo vzácnych zemín

Neodym je najbežnejšie používaný magnet zo vzácnych zemín

Neodým je z magnetov vzácnych zemín najčastejšie používaný kvôli svojej sile a dostupnosti. Sú to silné, trvalé magnety, ktoré nestratia ľahko svoj magnetizmus, a preto sú považované za trvalé. Vzácne zeminy, ktoré boli vyvinuté v 70. a 80. rokoch minulého storočia, sú najsilnejším typom, ktorý bol vyrobený. Skladajú sa zo zliatin prvkov vzácnych zemín vrátane železa, niklu a kobaltu. Obvykle sú pokovované alebo potiahnuté, aby boli chránené pred zlomením a odštiepením, pretože majú tendenciu byť krehké, čím sú náchylnejšie na koróziu. Dva typy magnetov vzácnych zemín sú neodým a samárium-kobalt. Neodym je najsilnejší zo všetkých permanentných magnetov vrátane samarium-kobaltu, alnica a feritu.

Napriek tomu, že ich klasifikácia znie jedinečne a je ťažké ich nájsť, pravdou je, že prvky, z ktorých je zložený - neodým, železo a bór, sú bežnými prvkami, ktoré nie sú vôbec vzácne, v skutočnosti sa dajú veľmi ľahko nájsť, a preto je neodým najviac cenovo dostupné magnety vzácnych zemín.

Ďalšou výhodou neodýmu je jeho sila. Magnety vzácnych zemín sú silnejšie ako ostatné trvalé magnety a neodým je najsilnejší zo magnetov vzácnych zemín. Sila neodýmu pochádza z jeho vysokého magnetického poľa.

Napriek svojej sile, dostupnosti a popularite má neodýmum niekoľko nevýhod. Pri nižšej teplote Curie ako samarium-kobalt nemôže neodým odolávať príliš vysokým teplotám a pri umiestnení do prostredia s príliš vysokou teplotou by mohol stratiť magnetizmus. Na druhej strane však fungujú dobre v chladných, mrazivých teplotách. Jedinou ďalšou nevýhodou ich použitia je trvanlivosť. Pretože je menej odolný voči oxidácii ako samárium-kobalt, musí mať povrchovú úpravu, aby bol chránený pred poškriabaním. Je to krehký magnet, ktorý môže vytvárať trhliny a je náchylný na koróziu. Výrobcovia preto ako ochranné opatrenie použijú povrchovú úpravu ako je pozlátenie zlatom, niklom, zinkom alebo cínom. Pri dobrom pokovovaní alebo poťahovaní je problém oxidácie minimalizovaný.

Majú mnoho použití v mnohých rôznych oblastiach vrátane priemyslu, bezpečnosti, zdravia, mechaniky a elektroniky.

Niektoré z ich použití zahŕňajú: • Stroje na zdravotnú starostlivosť, ako sú MRI • Alarmy a bezpečnostné systémy • Pevné disky počítačov • Telefóny • Televízory • Video aplikácie • Čipové detektory • Generátory • Olejové filtre • Detektory kovov

Všetky typy magnetov je možné prispôsobiť tak, aby vyhovovali vašim individuálnym potrebám. Prispôsobenie je jednoduché a cenovo dostupné. Výrobcovia ponúkajú magnety v rôznych veľkostiach, tvaroch a silách, ak však konkrétna veľkosť, tvar alebo sila neodýmových magnetov vzácnych zemín, ktoré potrebujete, nie sú k dispozícii, nie je vôbec nákladné nechať si ich prispôsobiť a vyrobiť pre vás výrobca. Pretože je to najčastejšie používaný magnet vzácnych zemín, je cenovo dostupný a silný, čo z neho robí dobrú voľbu pre množstvo rôznych aplikácií.

Neodymové magnety a ich použitie

Neodymové magnety sú najpoužívanejšími magnetmi vzácnych zemín. Sú to trvalé magnety, ktoré sú vyrobené zo zliatiny neodýmu, bóru a železa a vytvárajú tetragonálnu kryštalickú štruktúru. Trvalé znamená, že sú schopné udržať si magnetické vlastnosti po vysokú dobu a neustále vytvárať magnetické pole zo svojho okolia.

Tieto magnety sú v skutočnosti najsilnejšie typy permanentných magnetov, ktoré sú komerčne dostupné, a dokonca nahradili iné typy magnetov v rôznych aplikáciách pri výrobe moderných výrobkov, ktoré potrebujú silu. Dnes nájdete magnety v akumulátorových nástrojoch ako motory, upevňovacie prvky a dokonca aj v jednotkách pevných diskov. Nasleduje niekoľko bežných spôsobov použitia neodýmových magnetov.

magnety

Použitie v lekárskom priemysle - Neodymové magnety používajú lekári a fyzioterapeuti vo veľkej miere na magnetoterapiu na zníženie bolesti. Predávajú sa aj ako zdravotnícke pomôcky na nosenie ako vložky do topánok, prikrývok a náramkov. Stabilizujú obsah železa a hemoglobínu v krvi. Používajú sa tiež v zubných protézach, ktoré ich držia pohromade, a v iných opravných prostriedkoch.

Použitie v železiarskom priemysle - Tieto magnety sa používajú v železiarskom priemysle, najmä pri zdvíhaní obrovských železných materiálov zo železného prachu, zatiaľ čo slabšie magnety priťahujú prachové častice. V ťažkom výrobnom a strojárskom priemysle magnety zdvíhajú veľké železné predmety a používajú sa aj ako magnetické separátory.

Domáce použitie - Neodymové magnety sa doma používajú rôznymi spôsobmi, napríklad pri vytváraní zatvárania dverí a zásuviek, upevňovaní nábytku a vešaní obrazov. Pomáhajú tiež pri čistiacich procesoch v domácnosti, napríklad pri čistení práčok a chladničiek alebo dokonca nádrží na ryby.

Okrasné použitia - magnety sa v šperkoch stali veľmi bežnými. Pripevňujú sa na kožu a držia šperky bez toho, aby bolo potrebné pokožku prepichnúť.

Využitie v automobilovom priemysle - Toto je priemysel, v ktorom sa zdá, že má najväčší úžitok z neodýmových magnetov. Používajú sa v magneticky spojených čerpadlách, elektromotoroch a generátoroch a v ložiskách na zabezpečenie relatívneho pohybu s nízkym trením bez mechanického opotrebovania aj pri veľmi vysokých rýchlostiach. Tieto magnety používajú aj snímače protiblokovacieho systému.

Zábavný priemysel používa - Pokiaľ ide o zábavný priemysel, permanentné magnety sa používajú v audio zariadeniach, ako sú reproduktory, mikrofóny, slúchadlá a akustické snímače.

Medzi ďalšie použitia magnetov patrí použitie ako zámky dverí v obytných, komerčných a verejných budovách, na pevné disky na záznam údajov, v skeneroch MRI, levitačných zariadeniach, jazýčkových spínačoch a dokončovaní tlače. Toto sú magnety, ktoré sa používajú aj v galériách a na výstavách na zavesenie umeleckých diel a v obchodoch a reštauráciách na držanie pohárov predajných miest.

Neodymové magnety sú uprednostňované pred umelými, pretože:

· Nemajú tendenciu strácať magnetické vlastnosti a sú tiež bez korózie a erózie

· Prirodzene sa vyskytujú v zemskej kôre, a preto sú bezpečné na použitie; nie sú známe žiadne vážne zdravotné riziká pre deti a dospelých

· Môžu byť trochu drahé, ale ich výhody sú príjemné po dlhú dobu, vďaka čomu sa ceny oplatí

Skúsený a spoľahlivý výrobca neodymových magnetov vám môže pomôcť prispôsobiť magnety tak, aby vyhovovali vašim aplikáciám. Uspokojte sa s permanentnými magnetmi, aby ste mohli využívať dlhodobé výhody pre vami preferované použitie.

inzeraty